ENGLISH WEBSITE Magic illustrations Ida E. Novotna Antispam.er.cz

Jak vzniká obraz, seriál díl 3.

8. února 2011 v 21:40 | Ida |  O kreslení
Obraz je hotový aneb portrét jinak: "Tanec radostí"
ilustrace pastelkami, formát A2 (42x 60 cm)
k dispozici jsou autorské tisky formátů A4, A3 a A2

serial kresba na pokracovani 16
Vyjímečně sdělím detailní kometář k obrázku, který běžně nedělám, protože nechávám na lidech, aby si informace z kresby "vybrali" sami. Ale v tomto případě, kdy jde o celý příběh obrazu, by tato část chybět neměla.

Holčička, Sára, se toči radostně kolem dokola, tak jako se děti, holčičky rády toči. Je veselá, ale v očích má také odraz vědění. I na to jak je "malá" ví své o životě. Děti vnímají a většinou po svém rozumí všem událostem v životě, více, než si myslíme. Jen to nedokáží tak sdělit.

Holčicka má kolem sebe všechny své oblíbené věci, lidi, hračky, pohádky, zážitky, své city, sny, vzpomínky, myšlenky... to vše je pro děti jejich skutečná realita. Je to skládačka různých věcí, ktere symbolizují právě všechna ta srdíčka a lístky a věci kolem ní, s jejich příběhy. Prostor, ve kterém se holčicka pohybuje, její život, prostředí je symbolicky znázorněno kruhem kolem té celé mozaiky jejího života, může znázorňovat také čas. Symbolicky se pohybujeme někdy v životě v kruhu nebo procházíme různými periody. Kruh symbolizuje také Zemi, na které Sára i my žijeme, kde náš život je právě celá velká mozaika... Vše co děláme, co si myslíme, co cítíme z nás vychází, proniká do okoli a ovliňuje ho, tak jako srdíčka i lístky, květiny, vločky i světýlka vychází z kruhu dále... Jsme středem našeho života.

Bílé sněhové vločky v pravé horní části obrazu padají na vláček a plynule se mění ve svítíci hvězdy. Mašinka si veze místo hvězdičkové uhlí, které vzlítá z vagónu na oblohu a stává se skutečnýmí hvězdami...je to taková mašinka na hvězdy, která veze Sáru a její rodinu.

Každá věc na kresbě má svůj účel, každá má svůj příběh, záleží na nás jak a co pochopíme, co jsme si schopni představit...možností je zřejmě tolik, kolik je lidí dívajících se na kresbu.

Na závěr pro zajímavost jedna technická poznámka: Celá ilustrace je nakreslena pouze 20 odstiny pastelek. A jakými? Hlavně těmi, které mají v sobě více barvy než lepidla, jsou většinou měkčí. Snažím se podporovat české výrobce, ale ne vždy jsem spokojená, tak mám pastelky z různých zemí od různých firem.

Ještě jednou stejné moto, protože děti milují, když přímo s nimi něco děláme:

Kreslete si s dětmi doma,
uvidíte je to prima.

:)

S láskou Ida

PS: obraz zítra posílam tomu, kdo si jej objednal a mám pocit, že s každým poslaným obrazem posílám i kus svého srdce a kus toho neviditelna, který během kreslení vnímám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alexandra Alexandra | Web | 26. května 2011 v 22:56 | Reagovat

Krásný obrázek, úžasně detailně propracovaný :-)

2 Siwa Siwa | Web | 25. října 2011 v 19:27 | Reagovat

Vážně nádherný obrázek. Koukala jsem na postup a je to paráda. Asi vytáhnu ty desítky pastelek, co mám, a něco nakreslím. Úplně jste mě navnadila a obrázek mi zlepšil náladu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama