O kreslení

Upozornění

23. ledna 2017 v 13:04 | Ida
Vážení návštěvníci.

Jsem ráda, že se pravidelně i občasně přicházíte potěšit z mých obrazů.
Letos zase nejaké ilustrace přibydou a dokonce i další dvě knihy by měli jít do tisku.

Vězte, prosím ale, že tyto obrazy nejsou veřejnym vlastnictvím všech, nejsou volně dané k neomezenému používání,
i když jsou na internetu.
Jsem jejich autorem a mám tzv. autorská práva na jejich používání, viz. zákon.
Tudíž, vás musím upozornit, že jakékoli kopírování nebo tisk mých kreseb pro vaše účely můžete jen s mým souhlasem a s uvedením mě, jako autora.

Děkuji za pochopení.
Nebojte se ozvat, napsat, jsem taky člověk a ráda se s vámi domluvím.

Nové pastelky, nová kresba, nový tvůrčí nádech

22. února 2014 v 10:26 | Ida
Dělím se o radost z nových pastelek, mého krásného pracovního nastroje.Líbající

A co díky nim vzníká?
Nová duhová cestička k Terapeutickým pohádkám, nově vznikající knize. :)

O "lítání" s pastelkami

14. října 2011 v 17:04 | Ida
Obvykle se na blogu ničeho blogového nezůčastňuji, ale teď... všimla jsem si... téma týdne "Pastelky"... prostě musím. :)
Čím jsou pro mne a co s nimi prožívám....?

Pastelky jsou dveře do "jinam",
pastelky jsou jazyk kterým hovořím,
skrz ně létám vysoko mezi hvězdami,
a s nimi vcházím hluboko do mého srdce.

S pastelkami se ohlížím daleko do minulosti,
když jsem ještě byla jinde.
Spojuji se jimi s dítětem v nás,
s nimi si připomínám radovat se
z malých věcí.

Jsou tak "obyčejné" a přece se s nimi dá kouzlit
stejně jako vzduch kouzlí tisíc barev
stejně jako voda kouzlí krásu mnoha podob.

Na tom záleží, co chceme,
když sedíme s pastelkou
nad čistým bílým papírem...

Jak vzniká obraz, seriál díl 3.

8. února 2011 v 21:40 | Ida
Obraz je hotový aneb portrét jinak: "Tanec radostí"
ilustrace pastelkami, formát A2 (42x 60 cm)
k dispozici jsou autorské tisky formátů A4, A3 a A2

serial kresba na pokracovani 16
Vyjímečně sdělím detailní kometář k obrázku, který běžně nedělám, protože nechávám na lidech, aby si informace z kresby "vybrali" sami. Ale v tomto případě, kdy jde o celý příběh obrazu, by tato část chybět neměla.

Holčička, Sára, se toči radostně kolem dokola, tak jako se děti, holčičky rády toči. Je veselá, ale v očích má také odraz vědění. I na to jak je "malá" ví své o životě. Děti vnímají a většinou po svém rozumí všem událostem v životě, více, než si myslíme. Jen to nedokáží tak sdělit.

Holčicka má kolem sebe všechny své oblíbené věci, lidi, hračky, pohádky, zážitky, své city, sny, vzpomínky, myšlenky... to vše je pro děti jejich skutečná realita. Je to skládačka různých věcí, ktere symbolizují právě všechna ta srdíčka a lístky a věci kolem ní, s jejich příběhy. Prostor, ve kterém se holčicka pohybuje, její život, prostředí je symbolicky znázorněno kruhem kolem té celé mozaiky jejího života, může znázorňovat také čas. Symbolicky se pohybujeme někdy v životě v kruhu nebo procházíme různými periody. Kruh symbolizuje také Zemi, na které Sára i my žijeme, kde náš život je právě celá velká mozaika... Vše co děláme, co si myslíme, co cítíme z nás vychází, proniká do okoli a ovliňuje ho, tak jako srdíčka i lístky, květiny, vločky i světýlka vychází z kruhu dále... Jsme středem našeho života.

Bílé sněhové vločky v pravé horní části obrazu padají na vláček a plynule se mění ve svítíci hvězdy. Mašinka si veze místo hvězdičkové uhlí, které vzlítá z vagónu na oblohu a stává se skutečnýmí hvězdami...je to taková mašinka na hvězdy, která veze Sáru a její rodinu.

Každá věc na kresbě má svůj účel, každá má svůj příběh, záleží na nás jak a co pochopíme, co jsme si schopni představit...možností je zřejmě tolik, kolik je lidí dívajících se na kresbu.

Na závěr pro zajímavost jedna technická poznámka: Celá ilustrace je nakreslena pouze 20 odstiny pastelek. A jakými? Hlavně těmi, které mají v sobě více barvy než lepidla, jsou většinou měkčí. Snažím se podporovat české výrobce, ale ne vždy jsem spokojená, tak mám pastelky z různých zemí od různých firem.

Ještě jednou stejné moto, protože děti milují, když přímo s nimi něco děláme:

Kreslete si s dětmi doma,
uvidíte je to prima.

:)

S láskou Ida

PS: obraz zítra posílam tomu, kdo si jej objednal a mám pocit, že s každým poslaným obrazem posílám i kus svého srdce a kus toho neviditelna, který během kreslení vnímám.

Jak vzniká obraz, seriál díl 2.

31. ledna 2011 v 22:23 | Ida
Práce pokračuje...
Hodiny letí...

Všechna srdíčka jsou už vybarvena a začínám pracovat na zvýšení kontrastu v obraze - viz modré kontury v pravém dolním rohu.

serial kresba na pokracovani 9
a malý detail:


serial kresba na pokracovani 10

1.2.2011

Jupííííí, jedu!serial kresba na pokracovani 11
6.2.2011
A zase to fičí... a my z toho máme radost
serial kresba na pokracovani 15
A někdy se naše srdce usmívá... a jindy spíserial kresba na pokracovani 12
Kam že to vedou stopy, od pastelek? :)
serial kresba na pokracovani 14

Jak vzniká obraz, seriál díl 1.

20. ledna 2011 v 11:22 | Ida
Jak vzniká kresba, ilustrace?


Například portrét vzniká takto:
Emailem, telefonicky nebo skypem se dozvím od zákazníka, v tomto případě to byl tatínek 4-5 leté holčiny, charakter, zaliby a další údaje, které pro kresbu portrétu potřebuji. Fotka také pomůže, ale tvář v tomto způsobu portrétu není to nejdůležitější. Mnohem větší váhu mají povahové vlastnoti kresleného člověka, jeho příběh, způsob vidění a vnímání světa, který se snažím zachytit.

Nejdříve vznikají skicy, přemýšlení nad konceptem obrazu. Vždy žádám anděly o vedení a pomoc při kresbě. Námět, koncept a to jak bude obraz vypadat ke mně přijde - to pravé, během první chvilky. Nesnažím se obraz vymýšlet, vykalkulovat. První představa, myšlenka, která ke mně příjde, je ta pravá a obrazy mají co říci....

serial kresba na pokracovani 1

Pak přichází na řadu čistý papír a tužka. Detailně nakreslím vše co chci, domýšlím detaily - to se ve skutečnosti děje během celého kreslení. Nakonec vše obtáhnu tenkým fixem.
V tomto obrázku jsem nově použila dvě barvy fixu, fialovou a hnědou:


serial kresba na pokracovani 2

Když je kresba fixem téměř hotová, tužka se pečlivě vygumuje. Detail:


serial kresba na pokracovani 3

Začíná vybarvovaní...

serial kresba na pokracovani 4

A v tomto stadiu jsem dnes... :)

Další vývoj doplním později.


Kreslete! Je to prima. :)Stav k 21.1.2011. Pastelky, pastelky, pastelky....:

serial kresba na pokracovani 5
24.1.2011
Nejdříve detail s vyškrabávanou strukturou:

serial kresba na pokracovani 6

...a celá ilustrace aktuálně:

serial kresba na pokracovani 7


28.1.2011
Další barvy se doplňují, dokreslují detaily...hlídám aby barvy a jejich umístění na obraze byly vyvážené, musí se počítat např. s celkovým barevným dojmem obrazu...např. zda bude obraz například laděn více do tepla nebo do studena...
Barvy se vrství na sebe, kreslí se jedna vrstva barvy přes druhou, je to velice pracné, ale vzniká sametový dojem, nejsou vidět jednotlivé tahy - čáry a barvy lze tak dobře míchat.
Je potřeba velká dávka trpělivosti.
Celá plocha papíru se musí vyplnit barvou. Nejsou zde prazdná místa, dokonce i to, co má být bíle, bude vybarveno bílou pastekou....

serial kresba na pokracovani 8
Kreslete si s dětmi doma,
uvidíte, je to príma.
:)

O kreslení

6. dubna 2009 v 10:37 | Ida
Obrazy jsou kresleny témeř výhradně pastelkami. Používám pastelky různých tvrdostí a tloušťek. Náměty obrazů přicházejí většinou jakoby samy. Čas před prací a během práce na obraze je pro mě chvíle uklidnění, vnitřní čistoty a určitého se soustředění na konkrétního člověka či myšlenku. Odpověď, nápad, pak přichází přirozeně, tiše a lehce jako nádech, a stejně přirozeně a lehce jako výdech se dostává na papír. :) První myšlenka, představa bývá často ta pravá. Při další práci pak představu obrazu upřesnuji a "vzpomínám."
Momentálně kreslím nejčastěji na požádání, pro jednotlivé lidi. K těm pak se dostane, věřím, právě ten obraz s informací či vibrací, která má být.
Obraz samozřejmě oslovuje i další lidi, v případě zájmu lidé získávají autorský tisk s originálním podpisem.

Kdo má a kde jsou ilustrace

6. dubna 2009 v 10:34 | Ida
Kdo všechno má mé kresby?
Díky mému dlouhodobému pobytu v zahraničí jsou lidé, kteří mají mé kresby často cizinci. Tito lidé pochází např. ze Švýcarska, Brazilie, Chorvatska, Francie, Německa, Švédska, Polska, Mexika, Kypru... a samozřejmě i z Čech.

A kde všude lze kresby najít?
V Čechách ( např. mateřská školka Kamarád, mateřská školka Kašpárek, Chomutov, mateřská školka Sázava, občanské sdružení Nedoklubko a jejich projekt pohádek pro předčasně narozené děti (www.nedoklubko.cz), Zoopark Chomutov (www.zoopark.cz, atd...)
Slovensku
Slovinsku
Švýcarsku
Německu
Chorvatsku
USA
Španělsku
na Kypru
v Polsku (např. Mezinárodní škola v Krakowě ISK www.iskonline.org, Niepubliczne Przedszkole Pod wezwaniem Matki Bozej Brzemiennej v Krakowě,...)
Egyptě
 
 

Reklama